2024 április 29

RSS Facebook

2019. március 04. hétfő, 09:18

Hamarosan felszáll a CityAirbus Kiemelt

Értékelés:
(0 értékelés)

Az Airbus Helicopters februárban befejezte a fejlesztés alatt álló CityAirbus városi légijármű (Urban Air Mobility) földi tesztelését, így hamarosan levegőbe is emelkedhet az új városon belüli személyszállításra szánt repülő szerkezet demonstrátor példánya. 

A CityAirbus egy olyan repülő szerkezet, amely az Airbus szakemberei szerint megoldást jelenthet a jövőben a folyamatosan növekvő városi forgalom kihívásaira és elvárásaira, lehetőséget teremtve a városokon belüli közlekedés egy új légi formájának a megteremtésével. Az elképzelés szerint az elektromos meghajtású, önállóan repülni képes, mesterséges intelligenciát alkalmazó új technológia a jelenleg elérhető technológiák legmagasabb szintjét képviseli. A szerkezetet az Airbus Helicopters németországi Donauwörthben lévő gyáregységében fejlesztik. A négy személyes, elektromos meghajtású, nyolc rotorral rendelkező kabin függőlegesen képes fel- és leszállni. A repülő kabin a tervek szerint képes lesz a városokon belül teljesen automata üzemmódban, pilóta nélkül előre meghatározott útvonalakon repülni. Például egy nemzetközi repülőtér és a belvárosban lévő heliport között.

Az első elkészült demonstrátor példányon február 4-én kezdődtek el a földi teszt próbák, amelyet hamarosan, várhatóan áprilisban vagy májusban követhet az első felszállás és az egy helyben való lebegés is az Airbus Helicopters gyár egy másik bázisán, a szintén németországi Manchingban.

A tervezett berepülési program során az automatikus üzemben történő fel- és leszállást ellenőrzik, amit követően a szerkezet gyorsítani kezd, majd a függeszkedést követően vízszintes repülési konfigurációba megy át, hogy elérje az utazó sebességét. Az első felszállások során még csak 50 km/h-s vízszintes sebességre gyorsítanak fel a tervek szerint, s ha ezen a sebességen minden rendben megy, akkor a 80 km/h-s sebesség elérése a cél. A tervek szerint a végleges változat utazósebessége 120 km/h lesz 30 km-es hatótávolsággal. A demonstrátor példány felszálló súlya 2,2 tonna, de a tervezett CityAirbus súlya 1,8-1,9 tonna lesz csak. Az ára pedig kevesebb, mint 1 millió euró. 

Az Airbus célja, hogy egy olyan új légi eszközt fejlesszen ki a városokon belüli közlekedési problémák megoldására, amely maximális biztonsággal képes a feladatát ellátni a városi környezetben. Amennyiben a tesztek sikeresek lesznek, akkor CityAirbus járművek forgalomban történő alkalmazására vonatkozó kereskedelmi koncepció kidolgozása akár már 2020-ra is elkészülhet, amelyet követően az évtized közepén forgalomba is állhatnak majd az első városi CityAirbus járművek valamelyik világvárosban.  

Az Airbus 2018 júniusában hozta létre azt az új önálló részlegét, amely kimondottan a városokon belüli légi közlekedés megreformálását célozta meg külsős partnerek bevonásával. Ilyen a CityAirbus mellett a brazil és mexikói közreműködéssel készülő megrendelhető helikopter, a Voom vagy az A3, ami egy egy üléses, elektromos meghajtású tilt-rotoros szerkezet.

Fotó: Airbus