2024 május 02

RSS Facebook

2012. január 19. csütörtök, 11:53

Felszállt a harmadik Szuhoj Szu-35-ös Kiemelt

Értékelés:
(2 értékelés)

Január 17-én felszállt az orosz Szuhoj repülőgépgyár Szu-35-ös harci gépének a harmadik S3-as számú szériapéldánya. A vadászgépet a gyár berepülőpilótája, Taras Artsebarszkij vezette, aki több mint két órán keresztül tesztelte a gép különböző rendszereit a levegőben. A Szu-35-ös típus első két tesztgépe 2011. augusztus 15 óta ezidáig már 400 órát töltött a levegőben az állami 929. számú központi repülőkísérleti intézet repülőbázisán.

Az eddigi tesztek során a két első Szu-35-össel földi gurulási próbákat hajtottak végre, illetve a gép manőverező képességét vizsgálták a levegőben. Emellett a különböző rendszerek tesztelése zajlott különféle repülési konfigurációkban. Vizsgálták a gép stabilitását, a repülési karakterisztikáját a Szu-35-ösnek, a hajtóművek teljesítményét más és más beállításoknál, valamint a gép navigációs rendszerét. Valamennyi eddigi teszt sikeresen zárult. A gépekkel földközelben elérték az 1400 km/h-s sebességet, 18 ezer méter magasan pedig a 2400 km/h-t. A Szu-35-ös radarját is vizsgálták, amely levegő-levegő üzemmódban 400 km távolságból képes volt a célfelderítésre. Ez a távolság lényegesen nagyobb, mint a jelenleg rendszerben lévő Szuhoj vadászgépek lokátorának a hatótávolsága. Az új radar emelett 80 km-es távolságban képes több cél befogására és követésére is egyszerre. Jelenleg ennek a további tesztelése lesz új gép egyik feladata.

A Szu–35-ös jelenleg az egyetlen 4++ generációs több célú harcigép, amelybe már az 5. generációs vadászgépekbe készülő berendezéseket is beépítettek, aminek köszönhetően a Szu-35-ös kategóriájának a legfejlettebb típusa – állítja a gyár. Ilyen újdonság például a digitális avionikai csomag a pilótafülkében, az új sikantennás lokátor, amelyik képes akár 30 célt is bemérni és követni a levegőben, s amelyek közül egyszerre akár 8-at is képes befogni. Emellett pedig további 4 fölci cél követésére és 2 földi cél befogására is alkalmas az új radar. A Szu-35-ösbe vektorálható hajtóművek kerültek, amely révén még manőverezőképesebb a vadászgép, mint a hagyományos hajtómű gázterelővel elátott gépek.

A Szu-35-ösre egyaránt lehet rövid, közepes és nagy hatótávolságú levegő-levegő fegyverzetet illeszteni a feladattól függően. Amely rakétákon kívül még radarok és hajók elleni rakétákat, valamint lézer vezérléső intellignes bombákat is lehet a gépre függeszteni. A Szu-35-ös radarvisszaverő képessége is jóval alacsonyabb mint a korábbi Szuhoj vadászégpeké volt. A gép élettartama 6000 repült óra és 30 év naptári idő. A vektorálható hajtóművek üzemideje pedig 4000 repült óra.

Fotó: Szuhoj