2024 március 29

RSS Facebook

2012. február 01. szerda, 10:03

Február 9-én indulhat az első magyar műhold

Értékelés:
(1 értékelés)


Útra kész Magyarország első műholdja, a Masat-1, amely az egyenlítő környékén található európai űrközpontból február 9-én indul, a startot élőben közvetíti az Európai Űrügynökség (ESA) - tájékoztatták a fejlesztők keddi közleményükben az MTI-t.

A Masat-1 a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) két villamoskari tanszéke (elektronikus eszközök tanszéke és szélessávú hírközlés és villamosságtan tanszék), valamint a BME űrkutató csoportja hallgatóinak, doktoranduszainak és oktatóinak több mint négyéves munkájával született.








A Masat-1, amelynek neve a magyar és a satellite szavakból származik, egy kisméretű, úgynevezett pikoszatellit. A CubeSat szabvány szerint készült 10x10x10 centiméteres kocka alakú műhold legfeljebb 1 kilogramm tömegű lehet. Építése elsősorban oktatási célt szolgált, pályára állását követően gyűjti a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat, amelyeket a BME csapata által e célra kialakított földi állomásra továbbít későbbi feldolgozásra. A fedélzeten elhelyezésre került egy félaktív mágneses stabilizáló rendszer, ennek segítségével a Földről távirányítással lehet a műhold orientációját befolyásolni.

A felbocsátás helyszíne Francia Guyana, a kouroui űrközpont, ahonnan a magyar műholdat több hasonló szatellittel együtt az ESA Vega-hordozórakétájának első küldetésében vesz részt. "A start műszaki és természeti okok miatt természetesen az utolsó pillanatig halasztásra kerülhet" - emeli ki a közlemény.

Az indításra a tervek szerint magyar idő szerint 11 és 13 óra között kerül sor

A start előtt három és fél perccel minden rendszer startra kész, és elindul a visszaszámlálás, majd az indítást követően több rakétafokozat emeli a magasba és állítja pályára a hasznos terhet, amelynek része a Masat-1 is. Az egész művelet alig 70 percig tart. A sikeres pályára állás után körülbelül 5 órával a Masat-1 Magyarország fölé ér, ezt követően a pikoműhold aktuális pozíciója folyamatosan követhető lesz a http://cubesat.bme.hu honlapon.

"A Masat-1 projekt révén a fejlesztői csapat olyan tapasztalatokra és tudásra tett szert, amelyre a bontakozó hazai űripar igényeit kielégíteni képes, magas színvonalú oktatást és mérnökképzést alapozhatunk. Ezt túlmenően a projekt olyan fejlesztői tapasztalatot és referenciát jelent az űreszközök tervezése, építése és üzemeltetése területén, amely demonstrálja Magyarország érettségét a teljes jogú ESA-tagságra" - hangsúlyozza a közlemény.


Az alábbi linken megtekinthető animáció formájában a tervezett pálya és az áthaladások.

http://cubesat.bme.hu/hirek/


MTI